راهنمای آموزشی PubMed

تهیه کننده: مهدیه دانشور

کارشناس ارشد کتابداری و اطلاع رسانی

کتابخانه مرکزی

آبان ماه 1399

 

معرفی

کتابخانه ملی پزشکی آمریکا ((NLM بزرگترین کتابخانه پزشکی دنیا محسوب می شود. رسالت این کتابخانه که به عنوان یک موسسه غیرانتفاعی عمل می کند، ارائه اطلاعات لازم به کاربران حوزه ی پزشکی و پیراپزشکی برای انجام پژوهش، آموزش و انجام مراقبتهای سلامتی و درمانی است. این کتابخانه از سال 1897 کلیه متون و منابع پزشکی منتشر شده در سراسر دنیا را اعم از کتاب، مجلات علمی، تصاویر پزشکی، میکروفیلم، گزارشات علمی و ... را ذخیره و در اختیار کاربران قرار می دهد.

بر اساس این هدف، این کتابخانه اطلاعات کتابشناختی مقالات مجلات معتبر حوزه پزشکی و پیراپزشکی را گردآوری نموده و در قالب یک مجلد چاپی تحت عنوان "Index Medicus" چاپ و در اختیار کاربران قرار داد. از سال 1964 این مجموعه به همراه چکیده مقالات به شکل لوح فشرده و با عنوان "Medline" منتشر گردید. از سال 1996 به بعد نیز دسترسی به این مجموعه برای عموم و به صورت رایگان از طریق "PubMed" میسر گردید.

محتوا

در حال حاضر PubMed دارای بیش از 30 میلیون رکورد کتابشناختی (اطلاعات کتابشناختی و چکیده مقالات) از کتب و مجلات علمی حوزه علوم زیست پزشکی، زیست مولکولی، علوم رفتاری، بیوشیمی و مهندسی پزشکی است. هسته اصلی این رکوردها، رکوردهای موجود در Medline است. این رکوردها شامل اطلاعات کتابشنختی و چکیده مقالات بیش از 6000 مجله علمی معتبر است که در دنیا منتشر شده است.این مجلات قبل از نمایه شدن در مدلاین توسط کمیته ذیصلاح بررسی شده و در صورت تأیید کیفیت علمی آن، در Medline نمایه می شوند. پابمد علاوه بر رکوردهای Medline ، شامل موارد زیر نیز می شود:

1-      ارجاعات در حال انجام: قبل از کنترل کیفی

2-      ارجاعات در مجلات خارج از موضوع پزشکی

3-      ارجاعات در مجلات با مقالات پیش از چاپ

4-      ارجاعات به کتب

در واقع Medline بزرگترین زیر مجموعه PubMed محسوب می شود.

 PubMed Centralکه اختصاراً با نام "PMC" نیز شناخته می شود، در واقع یک آرشیو بزرگ از متن کامل مقالات مجلات و کتب الکترونیکی است که در سال 2000 را اندازی گردید. PubMed Centralیکی از زیرمجموعه های PubMed می باشد. وجود سیاست دسترسی باز به منابع که به عنوان فلسفه وجودی PubMed Central تلقی می شود، باعث شده است بسیاری از مجلاتی که در مدلاین نمایه نمی شوند، در PubMed Central یافت شوند. در واقع ناشرین می توانند بدون نیاز به نمایه کردن مجله خود در Medline و با رعایت قوانین، مقالات خود را مستقیماً در این بانک نمایه سازند. این دسته از مجلات کاندید حتماً بایستی از نظر علمی مورد تأیید کتابخانه ملی پزشکی آمریکا باشند. علاوه بر این PubMed Central شامل منابع دیگری نظیر نقد کتاب نیز می باشد که در PubMed وجود ندارد.

در نوامبر 2019 ، پروژهPubMed  جدید به طور رسمی توسط NLM  اعلام شد. در بهار سال 2020 ، PubMed  جدید به پیش فرض نمایش تبدیل شد. هر دو پلتفرم قدیمی و جدید PubMed  به طور موازی برای چند ماه اجرا می شوند. پلتفرم قدیمی PubMed پس از چند ماه بازنشسته می شود.

 

ویژگی های جدید PubMed

v      جستجوی پیشرفته امکان ارائه جزئیات جستجوها

v      امکان دانلود تاریخچه جستجوهای انجام شده

v      ابزارهای پیوند بیرونی به مدارک

v      قابلیت شخصی سازی محیط پابمد

v      پیوندهای مربوط به اصطلاحات Mesh

v      پیش نمایش قطعه ای از چکیده مطالب موجود در صفحه نتایج

v      امکان مرور چکیده ها به صورت تک به تک با استفاده از نوار کناری ، در یک رکورد

v      امکان استناد در قالب دلخواه

v      امکان اشتراک گذاری یک رکورد از طریق رسانه های اجتماعی

v      کاربردپذیری بهتر و توسعه یافته تر از طریق دستگاه تلفن همراه

 

نحوه دسترسی

 

1-ورود به صفحه کتابخانه دیجیتال دانشگاه به آدرس https://diglib.hums.ac.ir/

2- انتخاب پایگاههای اطلاعاتی دیجیتال

3- کلیک روی لوگوی PubMed

روش دوم

1-    ورود به سایت کتابخانه ملی پزشکی آمریکا به آدرس https://www.nlm.nih.gov/  و کلیک روی لوگوی PubMed

روش سوم

ورود مستقیم به پایگاه PubMed به آدرس https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/

عضویت

با وجود اینکه دسترسی به PubMed به صورت رایگان برای همگان فراهم شده است، ولی برای استفاده از برخی امکانات پایگاه نظیر ذخیره سازی نتایج جستجو و ... بهتر است پروفایل  شخصی ایجاد کنیم. جهت ورود و  ایجاد پروفایل شخصی پس از ورود به صفحه اصلی پایگاه مراحل زیر را انجام  دهید:

1-      روی  Log in کلیک کنید.   

2-      Other login options

3-      New here?Sign up

4-      Ceate new NCBI Account

5-      پر کردن فرم عضویت

6-      Sign up

 

انواع روش های جستجو

جستجوی ساده

جستجوی پیشرفته

سرعنوان موضوعی پزشکی (MESH)= Medical Subject Heading

به منظور پیشگیری از پراکندگی موضوعی، ایجاد یکدستی و یکسان سازی متون و ایجاد یک زبان مشترک برای نمایه سازی و بازیابی مقالات علمی، اصطلاحنامه ای تحت عنوان "سرعنوان موضوعی پزشکی" که اختصاراً "مش" نامیده می شود، تهیه و تدوین گردید. این اصطلاحنامه که سابقاً به شکل چاپی و اکنون به صورت الکترونیکی منتشر می گردد، فهرست منظمی از واژگان استاندارد حوزه علوم پزشکی است که کلیه مقالات موجود در مدلاین بر اساس این واژگان نمایه شده اند. از این رو می تواند ابزاری مناسب برای کاربران مقالات پزشکی نیز باشد که با بهره گیری از آن و انتخاب واژگان استاندارد و مناسب، جستجویی با دقت بالا داشته باشند.